Slavíme 20 let s Chillaz

Jak rychle ten čas letí! Zakladatelé firmy, Sandra a Ulf Kattnigovi, strávili několik týdnů probíráním archívů fotek za posledních 20 let (Chillaz byl založen v roce 2001). Bylo to neuvěřitelně emotivní, vzpomínky nás vracely zpět a ukázaly nám, co všechno se během té doby podařilo uskutečnit. Prošli jsme si dobrým i zlým a obojí přispělo k našemu rozvoji.

Naše rodiny se musely a dodnes vlastně stále musí obejít mnoho dní bez nás, a stále za námi stojí a jsou našimi nejvěrnějšími fanoušky. Děkujeme Vám za vše!

Všechno to začalo v Hongkongu. Ulf Kattnig pracoval pro jednoho z největších textilních výrobců na světě a působil jako prostředník mezi designéry, značkami a výrobci v Asii.

Byl v neustálém pohybu mezi kontinenty, letišti a továrnami výrobců. Mezi jeho klienty patřila i jedna z největších lezeckých značek. Ulf, jako odborník na textilní vlákna a nové výrobní technologie, firmě navrhl, aby jejich lezecké kalhoty byly strečové, což zlepší pohyblivost uživatele. Odpověď zněla: „Příliš drahé, není to nutné!“

Tak to ne, my horolezci to tak chceme! Existovala pouze jedna cesta, jak to vyřešit – založit si vlastní značku! Po návratu do Hongkongu Ulf volá kamarádovi Florianovi Proxaufemu: „Ahoj, už vím, co budeme dělat v budoucnu – založíme lezeckou značku!“. Na druhém konci ticho, a po chvíli se ozvalo: „Cool!“.

Zakladatelé firmy, Sandra a Ulf Kattnigovi

Měla to být nenápadná značka. Vzdálenosti mezi designem, prototypem a výrobou by měly být krátké. Zvládnutelné. Prostě značka rodinného typu. Výroba by neměla být v Asii, ale blízko produkce textilních materiálů, aby nedocházelo ke zbytečnému transportu. Místo muselo mít vysoký stupeň textilního know-how a při výrobě musí být respektována lidská práva – existovala tedy jen jedna možnost – Turecko!

V prvním roce se nám podařilo najít 40 prodejců se zájmem o Chillaz. Dodnes je jim Ulf vděčný! Umožnili totiž současnou existenci značky Chillaz. Ještě větší radost nám dělá to, že všichni tito prodejci jsou stále našimi zákazníky – spojuje nás vášeň pro přírodu a sport. Bohužel jeden z těchto zákazníků odešel příliš brzy – Ralfe, chybíš nám!

Rok 2003 spojil milou Sandru Kattnigovou (dříve Emmerovou) a Ulfa Kattniga. Nikdo tenkrát netušil, že v nadšené lezkyni, trenérce a obchodnici, se ukrývá tolik talentu. V modelové řadě produktů chyběla dámská kolekce, která se od té doby stala důležitou součástí příběhu Chillaz.

V roce 2004 Florian Proxauf, Ulfův kamarád, opustil firmu, úspěšně dokončil studia a získal svůj právnický titul! Dnes vede úctyhodnou advokátní kancelář v Innsbrucku a nadále doprovází rodinu Chillaz jako právník a přítel.

Z důvodu snížení nákladů byla kancelář přesunuta do venkovních prostor. Sklad byl zřízen u nedalekého farmáře a za sousedy jsme měli „šťastné krávy“.

Během několika prvních let vyzkoušeli Sandra a Ulf nejrůznější zaměstnání. Zahrnuto bylo vše, od čištění toalet až po šéfování. 16hodinový pracovní den, 7 dní v týdnu, byl docela běžný pracovní režim. Toto úsilí rozhodně stálo za to a nikdy bychom to nedokázali bez pomoci rodiny a přátel.

Vášeň pro lezení je inspirací Chillazu

Název „Chillaz“ je kombinací anglického „chill, relax, be calm“ a nádherné lezecké oblasti „Zillertal“.

Pro Ulfa a Sandru bylo lezení dlouho velkou součástí jejich života. Díky Ulfovým znalostem textilních materiálů a Sandřiným citem pro design, začínají společně pracovat na oblečení pro lezce. Jejich vášeň se tedy stává i jejich povoláním! Chillaz znamená čestnost, inovaci a skvělé materiály. Chceme vyrábět oblečení, které chtějí lidé nosit každý den, i po práci.

Výrobní provozovny – srdce Chillazu

Naše rodiny se rozrostly! Mnoho probdělých nocí jsme strávili opravováním a vyřazováním všeho možného, s jediným cílem – produkt musí být ještě lepší! Tunjay, Berivan, Nevin, Ayden, Erkan … Děkuji – jste nejlepší!

Společně jsme pracovali na nových přízích, vymýšleli nové tkaniny, které mnozí podceňovali. O 20 let později je některé značky uvádějí na trh jako „TY“ inovace a udržitelná alternativa par excellence.

V dnešní době je naše produkce s více než 70 zaměstnanci, skálou, která stojí pevně. Všichni původní zaměstnanci jsou stále součástí! Sledovali jsme, jak jejich děti vyrůstají, a cítíme hrdost, když hlásí, že jejich potomci úspěšně dokončili akademická studia. Jsme na vás opravdu hrdí – jste důležitou součástí úspěšného příběhu Chillaz!

Dosáhli jsme toho už hodně na naší cestě k udržitelnosti, a chceme dosáhnout ještě více! A znovu jsme bagatelizováni: „Proč to vlastně všechno děláte?“ Naše odpověď zní: „Protože to chceme dělat a jsme schopni to dělat, a protože máme jen jednu planetu. Chceme vše předat našim dětem s jistotou, že jsme udělali vše, co bylo v našich silách, aby se vše zachovalo tak, jak jsme to našli!“

20 let týmu Chillaz

Zatímco na začátku všeho byli dva muži a jedna žena, dnes se můžeme spolehnout na spoustu párů rukou, které nezávisle na nás šíří DNA naší Chillaz family. Silný tým, který zvládá každý den s vášní, odhodláním a loajalitou. A my si uvědomujeme, že to není věc, kterou bychom měli brát jako samozřejmost.

Současný tým Chillaz

Jako vášniví odborníci na textilní materiály hledáme stále pohodlné, funkční a udržitelné textilie pro naše nové kolekce, anebo jednáme s našimi výrobci a partnery o vývoji nových směsí. Se společností Lenzing máme dlouhodobý vztah, a proto od roku 2005 najdete v našich oděvech materiál TENCEL ™ (základ výroby tvoří bukové dřevo – vlastnosti podobné bavlně).

Společná práce

Po mnoho letech se původní show dvou mužů a jedné ženy rozrostla v silný tým a úkoly přebírají odborníci s velkou vášní. Díky tomu se Chillaz dále rozvíjí.

Základna v samotném srdci Tyrolských Alp

Je to centrální bod komunikace naší Chillaz family, kde se schází náš obchodní tým. Pod jejich velením každý pomáhá, s čím je zrovna potřeba. Společně zvedají, potí se, třídí, balí a přepravují – chaoticky a v dobré náladě, samozřejmě s pohodovými přestávkami na kávu. Takto se zboží dostává až do obchodů.

Děkuji – jste tím, čím je dnes Chillaz!

Sandra & Ulf Kattnig